מתכננים לקנות בית במזומן?

ב- 1 בינואר 2019 יכנס לתוקפו החוק החוק האוסר על שימוש במזומן בעסקאות נדל"ן.

החוק אוסר על תשלום בעסקאות נדל"ן בתשלום במוזמן בסכום שהוא גבוה מ- 11 אלף ש"ח (בקניה מקבלן) או 50 אלף ש"ח במידה והעסקה נעשית בין שני פרטיים (לדוגמא קניית דירה יד שניה) והוא חלק מחוק רחב יותר שיכנס לתקוף באותו יום עבור שימוש במזומן ברכישת מוצרים.

מטרת החוק היא להקטין את השימוש במזומן, במטרה לצמצם את ההון השחור ולהיאבק בהעלמות מס והלבנת הון.

המשמעות של חוק זה לעולם הנדל"ן היא גדולה והוא יחייב את הרוכש לדווח כחלק מהדיווח על העסקה, על אמצעי התשלום הוא הוא משלם לקונה (צ'ק / צ'ק בנקאי / משכנתא).

במידה והרוכש לא ידע בשלב מוקדם כיצד הוא ישלים את התשלום, הוא יוכל לקדם את העיסקה, אך הוא יידרש בתוך שישה חודשים מיום קבלת החזקה בנכס שרכש, לדווח באמצעות דיווח מקוון שפותח באתר האינטרנט של רשות המיסים.

במידה והוא לא ידווח כיצד הוא ישלם ולא יציין כי הוא מתחייב להעביר דיווח תוך שישה חודשים, הוא לא יקבל אישור לרישום העיסקה בפנקס רישום המקרקעין.

רשות המיסים צפויה לנטר את הנתונים השונים במטרה לצמצם את השימוש באמצעי תשלום של מוזמן ונראה כי הוא צפוי להביא לשינוי של ממש בחוק.

עבור לקוחות המשרד, לא צפוי שינוי משמעותי מכיוון שגם כיום הדיווח מבוצע בצורה מסודרת לרשויות כחלק מתהליך רישום הנכס ומעבר לכך שהשימוש במזומן יצטמצם, לא צפוי שינוי.

למרות זאת, חלקם של עורכי הדין יהפוך להיות חשוב יותר כעת, כחלק מתפקידם ברישום ההוצאה ושמירה על הלקוח שהוא עומד בחוק החדש.

הירשמו לרשימת התפוצה שלנו:


    אני מסכימ/ה לקבל מ-עו״ד רביד רובין, הצעות והטבות בדואר אלקטרוני או מסרון בהתאם לפרטים שמסרתי